×
Ahşap Malzemeye Uygulanan Emprenye İşlemi̇ Nedi̇r?

Emprenyeahşabın bünyesine farklı yöntemlerle çeşitli kimyasal maddeleri emdirme işlemidir.

Bu işlemle ahşabı mantarböcek, kurtçuk gibi zararlılardan koruyarak ahşabın hizmet ömrünü artırma amaçlanmaktadır. İşlem, ahşabın türü, kullanılacağı ortam ve beklenen hizmet ömrüne bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca önemli bir konu da ahşabın toprak ve rutubetle temas edip etmemesidir.

Emprenyeli ürünler hava koşullarından korunmayı arttırmak için örtücü veya şeffaf ürünler ile boyanabilir.

Ahşabın olumsuz şartlara karşı dayanıklılığını arttırabilmek ve ağaç kaynaklarının tükenmesini önlemek için emprenye işlemi,dünyanın geleceği düşünüldüğünde ekolojik ve ekonomik açıdan en uygun çözümdür.Emprenye maddesinin azami derinliğe işlemesini sağlayan işlem tankında vakum basınç metodu en etkili ve en ekonomik yöntemdir.Bu yöntemle ahşabın düşmanları olan toprak,su,tuzlu su,her türlü nemli ortam,mantar,böcek ve termit saldırılarının olumsuz etkileri yok edilir.

Emprenye işlemi sayesinde ahşabın hizmet ömrü en az 10 kat artmaktadır.Örneğin,doğal halde 5 yılda çürüyen bir elektrik direği emprenye işlemi gördükten sonra açık hava şartlarında ve toprakla temas halinde bile,boya dahil hiçbir bakım gerektirmeden en az  50 yıl dayanmaktadır.Emprenye işlemi ön koruma olarak da bilinir ve kullanılacak ahşabın cinsine,sertliğine ve bazen de boyutlarına göre değişiklik gösterir.Emprenye işlemi görmüş ahşabın en az 3-4 gün güneş görmeyen bir ortamda kendi halinde kurutulmaya bırakılması gerekmektedir.